Ali je na pragu nov inflacijski cikel?
Novičnik predstavlja raziskavo finančnih novic, stanja naložb ter ostalih finančnih zanimivosti in dajejo vpogled v informacije, ki jih potrebujete za upravljanje z denarjem v vseh ekonomskih situacijah.
Evropska centralna banka (ECB) opozarja na resna tveganja finančne nestabilnosti v evro območju zaradi nevzdržnih ravni dolga. Poudarja kombinacijo nizke gospodarske rasti, visokega javnega dolga in političnih negotovosti, ki bi lahko sprožila novo fiskalno krizo. Nemčija, ki izgublja svojo industrijsko moč, se že spopada z nazivom “bolnika Evrope”. Francija kljub najvišjim davkom beleži velik 6-odstotni fiskalni primanjkljaj. Italija in Španija pa se zaradi demografskih izzivov soočata z bližajočo se pokojninsko in zdravstveno krizo.
ZDA pred stagflacijo: Nouriel Roubini opozarja na inflacijska tveganja Trumpove zmage
Ekonomist Nouriel Roubini opozarja, da bo zmaga Donalda Trumpa na predsedniških volitvah lahko povzročila zvišanje inflacije v ZDA na 5 %. Predlagani carinski ukrepi, kot je 60-odstotni davek na kitajski uvoz, bi inflacijo dvignili za dodatni 2 odstotni točki, kar bi jo še bolj oddaljilo od 2-odstotnega cilja FED-a. Jedrna PCE inflacija za oktober 2024 znaša 2,8 %, kar je daleč od zgodovinskih ciljev. Stagflacija, kombinacija visoke inflacije in nizke rasti, je vse bolj realna grožnja zaradi naraščajočega dolga. V ZDA se zdi, da je cilj inflacije že premaknjen na 3 %, saj sistem, preobremenjen z dolgom, ne zmore vzdrževati nižjih ciljev. Tudi v Evropi se inflacija povečuje – v Nemčiji je osnovna inflacija narasla na 3 %, kar postavlja ECB pred dilemo med tveganjem recesije in višjimi cenami.
vir: Envato
Cena zlata se vzpenja: centralne banke in geopolitika poganjajo rast
Cena zlata bi lahko po mnenju analitikov kmalu presegla 3.000 dolarjev za unčo, predvsem zaradi pričakovanj o znižanju obrestnih mer. Glavni dejavnik rasti so nakupi centralnih bank, pri čemer države BRICS izstopajo kot ključni igralci. Njihova strategija odmika od ameriškega dolarja zagotavlja močno podporo za zlato. Nadaljnja globalna geopolitična negotovost in oslabitev dolarja bi lahko še dodatno spodbudila povpraševanje. Znižanje obrestnih mer v ZDA bi dodatno okrepilo zanimanje za zlato kot varno zatočišče in naložbo. Tako se analitiki strinjajo, da so pogoji za rekordne cene zlata vse bolj ugodni.
V regiji, ki jo zgodovina zaznamuje s številnimi vojnami in kjer se na vzhodu še vedno odvijajo spopadi, postaja zlato ključni simbol varnosti in stabilnosti. Poljska je v drugem četrtletju postala največja svetovna kupec zlata, kar je del strategije za obvladovanje tveganj, povezanih z rusko invazijo na Ukrajino. Med največjimi kupci zlata so zdaj srednjeevropske centralne banke, vključno s Poljsko, Češko, Srbijo in Madžarsko, ki si prizadevajo povečati svoje zlate rezerve.
vir: Envato
Ambiciozni načrti češke centralne banke: zlato kot ključ za finančno varnost
Guverner češke centralne banke, Aleš Michl, je letos obiskal trezorje Angleške centralne banke (Bank of England), da bi si ogledal zlato, shranjeno za Češko narodno banko. Michlova ambicija je podvojiti zaloge zlata na 100 ton v treh letih, kar je že pripeljalo do petkratnega povečanja zalog od njegovega nastopa leta 2022. Po njegovem mnenju zlato igra ključno vlogo pri zmanjševanju volatilnosti in zagotavlja varno zatočišče neodvisno od delniških trgov. Ta strateški premik kaže na vse večje zavedanje o pomembnosti zlata kot orodja za diverzifikacijo in zaščito premoženja.
Novičnik »Finančni pogled in zanimivosti« ne predstavlja storitve naložbenega svetovanja. Njegova vsebina ne predstavlja priporočil za nakup ali ponudb nakupa, ampak je namenjeno informiranju javnosti o dogajanjih na finančnem področju. Pretekli donosi niso garancija za prihodnje donose. Za nasvete se posvetujte s finančnim svetovalcem.