5 dejavnikov za rekordne cene srebra v prihodnjih 5-ih letih

Deli:

Ko stojimo na razpotju gospodarske negotovosti in izjemnih tržnih dinamik, se mnogi sprašujejo, kakšna bo bližnja prihodnost plemenitih kovin, še posebej srebra. V zadnjem desetletju smo bili priča velikim nihanjem cen srebra, ki jih je povzročila kombinacija gospodarskih dejavnikov, tehnoloških inovacij in geopolitičnih napetosti. Vendar pa nas zanima, kaj lahko pričakujemo v naslednjih 5-ih letih. Se bodo trenutni trendi rasti nadaljevali, ali nas čakajo morebitna presenečenja?

 

Trenutno stanje

 

Začnimo s pregledom trenutnih razmer na trgu srebra. Trenutna cena srebra je plod številnih dejavnikov, rezultat pa je 31% višja cena srebra v zadnjem letu. Nekateri vlagatelji razumljivo ob tem že kažejo zadovoljstvo, a zdi se, da srebro v sebi skriva še veliko večji potencial. Najprej nas čaka ponovitev rekordnih vrednosti pri 50 dolarjev za unčo, nato pa kmalu utegne biti dosegljivih tudi 100 dolarjev ali več. Zakaj je ta scenarij popolnoma uresničljiv? Menim, da se mnogi dejavniki, ki lahko izjemno pozitivno vplivajo na ceno srebra še sploh niso »aktivirali« in bodo postali vidni šele v nadaljevanju trenutnega surovinskega trenda.

 

Poglejmo si dejavnike, ki bodo imeli vpliv na ceno srebra v prihodnjih 5-ih letih

 

1. Inflacija in monetarna politika:

 

Zgodovinsko gledano, vrednost srebra »narašča med visoko inflacijo, ekonomsko negotovostjo in šibkim ameriškim dolarjem. Če bodo inflacijska pričakovanja ostala visoka ali se še bodo povečevala, bo srebro verjetno ostalo še naprej privlačna naložba kot zaščita pred inflacijo.

 

Zniževanja obrestnih mer, ki so pred nami, lahko za srebro pripeljejo 3 zelo pomembne stvari:
a) Prvič, nižje obrestne mere zmanjšajo donosnost obveznic in drugih dolžniških instrumentov, kar povečuje privlačnost alternativnih naložb, kot je srebro. Vlagatelji pogosto iščejo varne naložbe, ko so obrestne mere nizke, saj plemenite kovine, kot je srebro, ne prinašajo obresti ali dividend, vendar ohranjajo vrednost v času finančne negotovosti.

 

b) Drugič, znižanje obrestnih mer običajno pomeni tudi bolj sproščeno monetarno politiko, ki lahko privede do ponovno povečane inflacije. Srebro je tradicionalno obravnavano kot zaščita pred inflacijo, kar pomeni, da vlagatelji povečajo povpraševanje po srebru, da bi zaščitili svojo kupno moč. To poveča splošno povpraševanje po srebru in posledično ustvari pritisk na njegovo ceno.

 

c) Tretjič, nižje obrestne mere znižujejo stroške financiranja za podjetja, kar lahko poveča industrijsko proizvodnjo in s tem povpraševanje po srebru, ki se uporablja v številnih industrijskih procesih, vključno z elektroniko, medicino in proizvodnjo sončnih celic.

 

 

2. Geopolitične napetosti:

 

Srebro je že dolgo časa znano kot varno zatočišče v času geopolitičnih napetosti in gospodarskih konfliktov. Če se bodo takšne napetosti povečale ali stabilizirale, bi to lahko še dodatno podprlo povpraševanje po srebru. Vlagatelji se pogosto zatekajo k plemenitim kovinam, vključno s srebrom, kot sredstvu za diverzifikacijo portfelja in zaščito pred nestabilnostjo na globalni ravni.

 

Poleg tega lahko geopolitični konflikti vplivajo na proizvodnjo in dobavo srebra, še posebej v regijah, kjer poteka velik del rudarjenja, kjer je srebro neposredni ali stranski produkt proizvodnje. Morebitne omejitve pri dobavi srebra lahko privedejo do povečane napetosti na trgu in posledično do dviga cen.

 

Za vlagatelje in industrijske uporabnike je zato ključno spremljati razvoj geopolitičnih dogodkov, saj imajo lahko ti dogodki dolgoročen vpliv na ceno in razpoložljivost srebra. Glede na trenutne dogodke, vojne in polarizacijo sveta, kjer umirjanje ni na vidiku, je ta geopolitični dejavnik potrebno zelo resno obravnavati.

 

3. Industrijska uporaba:

 

Pomemben dejavnik rasti predstavlja tudi industrijsko povpraševanje po srebru, saj je le-to izrazito povezano z obnovljivimi viri energije in naprednimi tehnologijami. Organizacija The Silver Institute je za letošnje leto napovedala rekordno industrijsko povpraševanje po srebru. Razlog za to povečanje izhaja iz hitrega uvajanja sončnih fotovoltaičnih celic, še posebej na Kitajskem, uvajanje solarne industrije pa se povečuje tudi drugod po svetu.

 

Povpraševanje po srebru v sončni energiji se je leta 2023 povečalo za 63 % v primerjavi z letom prej in zdaj predstavlja več kot 16 % celotnega povpraševanja (v primerjavi s 5 % leta 2014). Razvoj tehnologij in premik k čistejšim energijskim virom bi lahko okrepil potrebo po srebru, ki se bo nadaljevalo tudi v letih, ki prihajajo. Po ocenah naj bi se povpraševanje po srebru iz sončnih panelov do leta 2030 povečalo za 2,4-krat, na 320 milijonov unč, kar predstavlja okoli 35 % trenutne ponudbe srebra.

 

 

4. Rudarske težave in ponudba:

 

Omejitve pri pridobivanju srebra zaradi težav v rudarski industriji in geopolitičnih motenj v ključnih državah proizvajalkah, lahko zmanjšajo razpoložljivost srebra na trgu. Premajhna vlaganja v področje surovin in zastarela infrastruktura rudnikov dodatno prispevajo k temu izzivu, saj omejujejo kapacitete za povečanje proizvodnje.
V takšnih okoliščinah bodo proizvajalci-rudarska podjetja in industrijski uporabniki srebra izpostavljeni večjemu tveganju zaradi nestabilnosti cen in dobav. To poudarja njihovo potrebo po diverzifikaciji dobavnih verig in iskanju alternativnih virov srebra.

 

A kako bodo podjetja prišli do ustreznih zalog srebra in po kakšni ceni, če je trenutno stanje izkaz desetletje trajajočega premajhnega vlaganja v to področje? Plod tega bo ponovno vzpodbujanje naložb v razvoj novih rudarskih projektov in modernizacijo obstoječih, kar bo lahko v prihodnosti znova izboljšalo razpoložljivost srebra na trgu. A od tega smo še zelo oddaljeni, saj so nova nahajališča surovin v upadu, razvoj rudnikov od začetka do proizvodnje pa v povprečju traja 15 let.

 

5. Tržno razpoloženje in špekulativna trgovanja:

 

Kot pri vseh plemenitih kovinah, lahko tudi pri srebru tržno razpoloženje in špekulativne aktivnosti močno vplivajo na ceno. Če se bodo vlagatelji ponovno odločili za večje naložbe v srebro, bi to lahko privedlo do izrazitega povečanja cen. V tem trenutku glavni vir povpraševanja po srebru predstavlja industrija, medtem, ko so nakupi vlagateljev in institucij na nizki ravni. Kot da ne bi slutili, kakšno zgodbo srebro sploh pripravlja.

 

Na področju investicijskega povpraševanja kmalu pričakujemo ponoven in izrazit vstop vlagateljev, tudi zaradi dveh tehničnih razlogov
a) Prvi razlog, preboj srebra v ponovni, naraščajoči trend po 13. letih je jasen pokazatelj, da lahko vlagatelji pričakujejo rast cen.
b) Drugi razlog, cikličnost razmerja med surovinami in delniškimi trgi, kaže, da se bo kmalu zgodil preboj surovin, ki bo ponazarjal ponoven premik pozornosti k oprijemljivim naložbam. Kot v letih 1971 in 2002.

 

 

Sklep

 

Zgoraj omenjeni dejavniki bodo ključen katalizator rasti cen srebra v prihodnjih 5 letih, ob predpostavki časovno usklajenih makroekonomskih dejavnikov. Kljub temu morajo biti vlagatelji vedno pripravljeni na morebitne kratkoročne odklone cen srebra in morebitne spremembe v globalnih politikah in ekonomijah. Te spremembe lahko vplivajo na intenziteto rasti in nihajnost cen, vendar dolgoročnega trenda ne morejo ogroziti. V tovrstnih primerih se mora vlagatelj zavedati temeljev na katerih sloni aktualen surovinski cikel, katerega glavni predstavnik je tudi srebro. Makro slika gibanja cene srebra nas lahko navdaja z optimizmom ter pozitivnimi obeti za prihodnost.

Deli:

About The Author

Preberite tudi

Nakup ali prodaja plemenitih kovin

Enostavno kupite ali prodajte plemenite kovine po najugodnejših pogojih na trgu

Metalni račun Valores

Vstopite v svet plemenitih kovin s poljubnimi zneski od 50 € naprej in vse do svojih ciljev

Nakup ali prodaja plemenitih kovin

Enostavno kupite ali prodajte plemenite kovine po najugodnejših pogojih na trgu

Metalni račun Valores

Vstopite v svet plemenitih kovin s poljubnimi zneski od 50 € naprej in vse do svojih ciljev