Prvi rez obrestnih mer v ZDA po 4-ih letih: Dvomi o gospodarski stabilnosti vse večji
Novičnik predstavlja raziskavo finančnih novic, stanja naložb ter ostalih finančnih zanimivosti in dajejo vpogled v informacije, ki jih potrebujete za upravljanje z denarjem v vseh ekonomskih situacijah.
Splošni pregled
To sredo se bo sestala ameriška centralna banka in kot kaže bo po štirih letih začela nov cikel rahljanja monetarne politike. Pričakovanja so usmerjena v nižanje obrestnih mer za 25 bazičnih točk, nekateri namigujejo na možnost večjega, 50-točkovnega znižanja.
Evropska centralna banka je na drugi strani prejšnji četrtek že drugič zapored pričakovano znižala ključne obrestne mere za četrtino odstotne točke.
Zniževanje obrestnih mer sproža dvome, da so gospodarstva v dobri kondiciji, saj v nasprotnem primeru, rezi obrestnih mer ne bi bili potrebni.
Kateri so ostali pokazatelji, da stvari niso optimistične?
Ali res prihaja stagflacija?
Na jesenski konferenci Sveta institucionalnih vlagateljev v New Yorku, 10. septembra, je Jamie Dimon, direktor ene izmed največjih bank sveta JPMorgan Chase, izrazil zaskrbljenost zaradi možnosti, da bi stagflacija – škodljiva mešanica gospodarske stagnacije in inflacije – lahko prežala na ameriško gospodarstvo.
Dimon pravi: “Najslabši izid je stagflacija – recesija in višja inflacija. In mimogrede, tega ne bi izključil.”
Vir: Freepik
Ali so nerealizirane izgube ameriških bank tudi razlog, zakaj mora FED zniževati obrestne mere?
Izgube bank so v 2. četrtletju 2024 dosegle vrednost 512,9 milijarde USD. To označuje že 11. zaporedno četrtletje z nerealiziranimi izgubami pri investicijskih vrednostnih papirjih za banke, kar je niz, ki še nikoli prej ni bil zabeležen.
Pozitivno o zlato pričenja govoriti tudi “slovita” banka Goldman Sachs
Pri investicijski banki Goldman Sachs pravijo, da je zlato trenutno najboljša kratkoročna naložba in zaščita pred geopolitičnimi in finančnimi tveganji. Raziskava Goldman Sachs napoveduje, da bo cena zlata do začetka prihodnjega leta dosegla 2.700 dolarjev, kar bo podprto z znižanjem obrestnih mer Zveznih rezerv in nakupi zlata s strani centralnih bank trgov v vzponu. Dodatno rast cene zlata bi lahko spodbudile nove finančne sankcije ZDA ali povečane skrbi glede ameriškega dolžniškega bremena.
Savdska Arabija ima veliko več zlata, kot želi, da bi svet vedel.
Po besedah analitika Jana Nieuwenhuijsa je Savdijska centralna banka (SAMA) od začetka leta 2022 na skrivaj kupila 160 ton zlata v Švici kar dodatno prispeva k trenutnemu bikovskemu trgu zlata.
Čeprav so Savdijci odigrali ključno vlogo pri vzpostavitvi globalnega dolarskega standarda v zgodnjih 70. letih, bi tokrat lahko celo postali ključni člen pri njegovem “upadu”.
Zanimiv je podatek, da je Savdska Arabija v januarju leta 2008 imela 152 ton zlata, mesec kasneje pa so zalogo popravili za 180 ton navzgor.
Ali bo tokrat podobno?
Vir: Freepik
Rekordna cena zlata
25% rast zlata v letu 2024 tako v evrih kot v dolarjih.
Cena srebra
Srebro je od vrha v evrih (1.052 eur) oddaljeno 17%, od rekorda v USD (1.531 usd) pa 53%.
Smo v pričakovanju vse večjih volatilnosti tudi na področju plemenitih kovin. Pred nakupi priporočamo posvet in pripravo strategije nakupov, saj boste na tak način lahko najbolje izkoristili bikovski cikel surovin v katerem se nahajamo.
Novičnik »Finančni pogled in zanimivosti« ne predstavlja storitve naložbenega svetovanja. Njegova vsebina ne predstavlja priporočil za nakup ali ponudb nakupa, ampak je namenjeno informiranju javnosti o dogajanjih na finančnem področju. Pretekli donosi niso garancija za prihodnje donose. Za nasvete se posvetujte s finančnim svetovalcem.