Inflacija pojenja. Kako dolgo še?
Novičnik predstavlja raziskavo finančnih novic, stanja naložb ter ostalih finančnih zanimivosti in dajejo vpogled v informacije, ki jih potrebujete za upravljanje z denarjem v vseh ekonomskih situacijah.
Splošni pregled
Centralne banke po svetu se to jesen pripravljajo na začetek ali nadaljevanje znižanja obrestnih mer, kar bo zaključilo obdobje zgodovinsko visokih stroškov zadolževanja. Sproščena monetarna politika se bo nadaljevala tudi v letu 2025. Inflacija v evro območju je avgusta padla na 2,2 %, kar je najnižja raven v zadnjih treh letih. Posledice preteklega zviševanja obrestnih mer pa bomo verjetno najbolj občutili že v letu 2025.
Vir: Freepik
Inflacija pojenja. Bomo pred ponovnim skokom inflacije videli deflacijo?
Od leta 2004 smo dolgo časa opazovali trend padajočih pričakovanj glede inflacije. Po velikem skoku inflacije leta 2021, se zdaj inflacija ponovno umirja. A vprašanje je za kako dolgo? Bomo medtem videli tudi deflacijo, ki je za kratek čas vzniknila tako leta 2008 in 2020?
Tehnološka podjetja odvisna od Nvidie
Microsoft, Amazon, Meta in Google so tehnološki velikani, ki so močno odvisni od Nvidie, saj njene čipe uporabljajo za razvoj svojih modelov umetne inteligence. Milijarde dolarjev se vlagajo v ta sektor, kar posledično občutno povečuje Nvidiin dobiček. Velik del investicij teh podjetij je namenjen prav nakupu Nvidiinih izdelkov in storitev.
Poljska (še) vedno kupuje zlato
Narodna banka Poljske (NBP) pod vodstvom predsednika Adama Glapińskega je v drugem četrtletju 2024 znatno povečala svoje zlate rezerve, s čimer je postala ena največjih kupcev zlata med centralnimi bankami, skupaj z Indijo. NBP je nedavno dodala približno 19 ton zlata k svojim rezervam, kar odraža strateško potezo za krepitev finančne varnosti države.
Poljski predsednik Glapiński je prav tako napovedal načrte za nadaljnje povečanje deleža zlata v rezervah NBP, z namenom, da bi zlato predstavljalo 20 % celotnih rezerv. Trenutno zlato predstavlja približno 14,7 % vseh rezerv banke, kar nakazuje, da bo v bližnji prihodnosti še naprej kupovala zlato, da bi dosegla ta cilj. To strateško kopičenje poudarja zavezanost NBP k izboljšanju finančne stabilnosti in odpornosti v globalnem gospodarskem okolju.
Vir: Freepik
Pregled donosnosti zlata
- Povprečna letna donosnost zlata v zadnjih 15 letih v evrih 9,3%.
- Donosnost zlata v zadnjem letu v evrih 21,2%.
Pregled donosnosti srebra
- Povprečna letna donosnost srebra v zadnjih 15 letih v evrih 10,9%.
- Donosnost srebra v zadnjem letu v evrih 21,2%.
Novičnik »Finančni pogled in zanimivosti« ne predstavlja storitve naložbenega svetovanja. Njegova vsebina ne predstavlja priporočil za nakup ali ponudb nakupa, ampak je namenjeno informiranju javnosti o dogajanjih na finančnem področju. Pretekli donosi niso garancija za prihodnje donose. Za nasvete se posvetujte s finančnim svetovalcem.