Evro močno izgublja vrednost v primerjavi z zlatom
Novičnik predstavlja raziskavo finančnih novic, stanja naložb ter ostalih finančnih zanimivosti in dajejo vpogled v informacije, ki jih potrebujete za upravljanje z denarjem v vseh ekonomskih situacijah.
Aktualen pregled dogajanja na finančnih trgih kaže, da se po paniki na finančnih trgih zaradi japonske gospodarske situacije vsaj začasno umirjajo. A kako dolgo?
Analitiki z različnih strani trdijo, da skrb v zvezi z ameriško recesijo ni upravičena, a banka JP Morgan zvišuje verjetnost, da bi ZDA do konca leta padle v recesijo, s 25 na 35 odstotkov. Geopolitične napetosti na svetu se še naprej stopnjujejo, tako v Ukrajini kot na Bližnjem vzhodu. Carinska vojna, predvsem med ZDA in Kitajsko, pa dobiva nove razsežnosti, kar še dodatno zapleta že tako kompleksno mednarodno situacijo.
Evforija okoli umetne inteligence očitno prav tako upada, saj so številna vodilna podjetja vložila ogromne vsote denarja, da bi sledila trendu umetne inteligence. A rezultati teh obsežnih investicij se bodo dobro pokazali šele v prihodnosti.
Kitajska lakota po surovinah ne pojenja
Pred kratkim so v reviji The Economist objavili članek na temo Kitajske in njene vse večje potrebe po surovinah zaradi rasti prebivalstva in industrijskega razvoja. Kljub gospodarskim težavam država še naprej uvaža velike količine surovin, kar kaže na zaskrbljenost glede novih geopolitičnih groženj. Kitajska je odvisna od tujih virov, zlasti glede hrane, energije in surovine.
Ali digitalne valute centralnih bank prihajajo ali ne?
Zanimivo je tudi na področju valut ter prihajajočih digitalnih valut centralnih bank, kjer 2 največji centralni banki na svetu, na uvedbo digitalnih valut gledata povsem drugače.
Dno obrazca Jerome Powell iz FED-a na eni strani pojasnjuje, da ameriška centralna banka nima pristojnosti za izdajo digitalne valute centralne banke. Trenutno za izdajo lastne valute niso zainteresirani.
Evropska centralna banka meni in dela popolnoma drugače, saj pripravlja teren za izdajo digitalnega evra. V sodelovanju z nacionalnimi centralnimi bankami evrskega območja preučujejo možnost izdaje digitalnega evra, ki bi bil elektronski ekvivalent gotovine.
Kako je z vrednostjo obstoječih valut?
Od leta 2000 je dolar izgubil 45 % svoje kupne moči. To pomeni, da bi 100 dolarjev iz leta 2000 danes imelo enako kupno moč kot približno 182,45 dolarja, kar je povečanje za 82,45 dolarja v 24 letih.
Podobno je tudi z evrom. Od leta 1999 je evro izgubil 42 % svoje kupne moči. To pomeni, da bi 100 evrov iz leta 1999 danes imelo enako kupno moč kot približno 171,96 evra, kar je povečanje za 71,96 evra v 25 letih.
Vir: Pexels
Zlato zmaguje proti evru
Če opravimo primerjavo zlata z evrom hitro ugotovimo, še večji upad kupne moči naše valute.
Evro je od ustanovitve izgubil 89% svoje vrednosti v primerjavi z zlatom
- Leta 1999 smo za 1 evro dobili 124 mg zlata,
- Leta 2024 za 1 eur dobimo le še 12,7 mg zlata.
Vir: Pexels
Cena zlata je indikator negotovih razmer
Zlato je zelo dober napovedovalec gospodarske nestabilnosti in finančnih kriz. Številni analitiki so uporabili cene zlata za napovedovanje gospodarskih težav, saj se zlato pogosto povečuje v vrednosti, ko obstaja negotovost na drugih trgih.
Če zopet omenimo Japonsko. Mnogi strokovnjaki so opozarjali na povečano rast cen zlata v primerjavi z ostalimi valutami. Ko so japonski problemi prišli na površje smo dobili odgovor na vprašanje, saj gibanje cen zlata lahko nakazuje širše gospodarske trende in potencialne krize. Cena zlata je od začetka leta 2024 najmočneje naraščala prav v japonskem jenu.
Zlato je ključna sestavina portfelja za čase, v katerih smo.
Novičnik »Finančni pogled in zanimivosti« ne predstavlja storitve naložbenega svetovanja. Njegova vsebina ne predstavlja priporočil za nakup ali ponudb nakupa, ampak je namenjeno informiranju javnosti o dogajanjih na finančnem področju. Pretekli donosi niso garancija za prihodnje donose. Za nasvete se posvetujte s finančnim svetovalcem.